13.04.2016

Kitap serileri

Kitap okumayı seven ve evde kitap kuleleri olan bir insan için "kitap serisi" okumak aslında heyecanlı ve yorucu. Bir taraftan merak ediyorsunuz, bir taraftan yeni okumalarınız aksıyor.Bu yüzden değecek seriler okumalı diye düşünüyorum. "Napoli Romanları" serisi sonuna kadar muhteşem bir seri. Bize çok uzak olmayan bir geçmişte başlayan Lila ve Lenü' nün hayatı çok sade bir dille anlatılıyor. Çok samimi, zaman geçişleri çok orantılı. İlk kitabın başlarında karakterler oturana kadar biraz sıkıcı gelmişti ama sonrası su  gibi aktı. Ara vermeden okuyunca da karakterler kafanızı karıştırmıyor. Mutlaka okuyun derim, seveceksiniz...Bilge'yle çocuk kitaplarını keşfediyorum. Bazen sıkıcı olsa da çoğunlukla heyecanlı en çok da samimi geliyor. "Ulysses Moore Serisi" ni bulmam, bir arkadaşımın Bilge' den bir kaç yaş büyük kızının kitaplığındaki kitapları Bilge' ye vermesiyle oldu. Serinin ikinci kitabı "Unutulmuş Haritalar Dükkanı" böylelikle bize geldi. Bilge' nin bu aralar okuma kriterlerine kalın olması yüzünden takılıp bir kenara kondu. Ciltli olmasıysa benim elime geçmesine sebep oldu. Derken ilk kitabı aldım ve diğerlerini... İtalyan yazar Pierdomenico Baccalario ' ya bu seriyi önce altı kitapta bitirmeyi düşünüyor. Ardından seri devam ediyor. On dördüncü kitap geçenlerde yayınlandı. İlk altı kitabı okudum. Yaz gelmeden tamamını bitirmeyi planlıyorum. Bilge kitapları elimde gördükçe, bana okutma ya da anlattırma çabaları içine giriyor. Meraklanıyor ama hâlâ kendi okumak için eline almadı. Bir gün okur umarım. Gelelim konusuna kitapta üç çocuk kahramanımız var. Jason ve Julia ikiz kardeşler. Kilmore Koyu'nda Argo Villası' na taşınmalarıyla birlikte arkadaşları Rick'le tanışıyorlar. Eski ev sahipleri gizemli  Ulysses Moore' un evi onlar için tam bir hazine derken evdeki Zaman kapısını bulurlar ve anahtarları...

Arada nefes almalık, keyifli bir seri.

Keyifli okumalarımız olsun...


5 yorum:

 1. İlk üç kitabını okudum ben de Ulysses Moore Serisi'nin :)

  YanıtlaSil
 2. Ulysses Moore Serisi'nin sadece ilk kitabı var elimde ve nedense hepsini almadan başlayasım gelmiyor. Çevirisini DElal Arya yapmış diye biliyorum ve seni gördükçe Goodreadste daha da gaza geliyorum :)
  Napoli'yi ben daha ilk satırdan itibaren çok sevdim.. Yaşasın yine tavsiye veren Nurşen ABla :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Esracım evet Delal Arya yapmış çevirisini, ben babil.comdan tamamladım. Ama arada baskısı tükenmişler oluyor onları da ara tara buldum. Bence seriyi tamamla derim arka arkaya okumak bana çok keyifli geliyor:))
   Napoli Romalarının diğerleri de harika, çok etkileyici eminim çok seveceksin. Aynen iyi ki var Nurşen Abla:))

   Sil